توصیه رهبر معظم انقلاب به وزیر بهداشت
کد خبر : 36464۲۴ | تاریخ انتشار : مرداد ۲۴ام, ۱۳۹۴ | ساعت انتشار : ۱۲:۳۸:۴۷ ب.ظ

توصیه رهبر معظم انقلاب به وزیر بهداشت

سخنگوی جدید وزارت بهداشت، اعلام رقم ریالی کاهش پرداختی از جیب مردم بابت هزینه های درمانی را منوط به پایان بررسی حساب های ملی سلامت، دانست.

به گزارش مهر، دکتر ایرج حریرچی قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت، به عنوان دست راست دکتر هاشمی در وزارتخانه تلقی می شود و اصولا پرکارترین مقام وزارت بهداشت بعد از وزیر است. او در هفته گذشته و همزمان با روز خبرنگار، به عنوان اولین سخنگوی وزارت بهداشت معرفی شد.

دکتر حریرچی در همان مراسم روز خبرنگار که به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت معرفی شد، مصاحبه ای را با خبرنگار مهر انجام داد.

وی در پاسخ به منتقدین طرح تحول نظام سلامت که معتقدند اجرای این طرح نتوانسته سهم مردم از پرداخت ریالی بابت هزینه های درمانی را کم کند، گفت: در کاهش درصد پرداختی از جیب مردم، آنچه متداول است و تحت عنوان «هزینه های سلامت» تلقی می شود، تعریف علمی دارد و معمولا در هیچ کشوری زودتر از ۴ الی ۶ ماه از پایان سال مالی، قابل اعلام نیست.

معاون کل وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه باید شرکت ها، بیمه ها و… حساب های مالی خودشان را بررسی کنند و سپس بر اساس آنها گزارش بدهیم، تصریح کرد: آنچه برآوردهای ما نشان می دهد، این است که در هزینه خانوار بر اساس آمار رسمی بانک مرکزی و سازمان آمار، نشانه هایی از کاهش قابل توجه پرداختی از جیب مردم را شاهد هستیم.

حریرچی ادامه داد: البته این موضوع را سازمان بهداشت جهانی که کارشناسان زبده ای در حد وزیر سابق و مشاور رئیس جمهوری و مدیران کل سازمان بهداشت جهانی آمده بودند، خودشان مستقل آنالیز و تحلیل نموده و صحت و سقم این موضوع را نیز تایید کردند.

قائم مقام وزیر بهداشت، تاکید کرد: اما اینکه بخواهیم آمار رسمی از کاهش رقم ریالی پرداختی از جیب مردم بابت هزینه های درمانی ارائه بدهیم، باید بعد از حساب های ملی سلامت که استخراج می شود، این کار انجام شود.

وی اظهارداشت: ولی آنچه مسلم است، یک رقم ثابت افزایش در هزینه های درمانی مردم نداشته ایم. بطوریکه برای مردم روستایی، کاهش خیلی معناداری در هزینه های سلامت داشته ایم. البته برای حمعیت شهری نیز همین شرایط ایجاد شده است.

حریرچی با تاکید بر اینکه اعداد و ارقامی داریم که نشان می دهد پرداختی از جیب مردم کاهش یافته است، تصریح کرد: این اعداد و ارقام باید تلخیص و پالایش شوند. بر اساس مطالعات در هزینه خانوار انجام شده، کاملا روشن است که در خدمات بستری یک خانوار به ازای یک بستری در سال ۹۲ چقدر می داده و در سال ۹۳ چقدر بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت با عنوان این مطلب که کاهش قابل توجه در پرداختی مردم بابت هزینه های درمانی را شاهد هستیم، اظهارداشت: با توجه به اینکه هدف اول اجرای طرح تحول نظام سلامت در سال ۹۳ ، بیمارستان های دولتی بود، می بایست به بررسی وضعیت پرداختی مردم قبل و بعد از طرح تحول سلامت، پرداخت.

وی افزود: آنطور که بررسی شده است، قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت، آنچه از جیب مردم بابت متوسط هزینه هر مورد بستری پرداخت می شد، ۳۷ درصد بود که این رقم در ۶ ماهه اول سال ۹۳ به ۵ الی ۱۰ درصد رسید.

حریرچی با تاکید بر اینکه در ۶ ماهه دوم سال ۹۳ دقت داشتیم تا هزینه های پرداختی مردم کم شود، تصریح کرد: در دیداری که در هفته دولت سال گذشته داشتیم. مقام معظم رهبری همین مطلب را تذکر داده بودند و خطاب به وزیر بهداشت عنوان داشتند که کاری کنید رقم خالص پرداختی مردم بالا نرود. به همین خاطر، در ۶ ماهه دوم سال ۹۳ رقم پرداختی در بیمارستانی های دولتی از ۱۰ درصد در شهرها به ۶ درصد و ذر روستاها از ۵ درصد به ۳ درصد کاهش یافت.

 

منبع: پایگاه خبری تحلیلی انتخاب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.