ادعای‌تحقیرنظام!
کد خبر : 37169۱۹ | تاریخ انتشار : شهریور ۱۹ام, ۱۳۹۴ | ساعت انتشار : ۱۰:۳۸:۵۴ ق.ظ

ادعای‌تحقیرنظام!

 

آفتاب یزد- گروه سیاسی: از وارد ساختن هیچ هجمه ای دریغ ننمودند، با تیرهایشان برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) و تیم مذاکره کننده را نشانه رفتند و تا توانستند عباس عراقچی و مجید تخت روانچی را در جلساتی با عنوان « بررسی برجام» برای پیشبرد منافع جناحی شان تیرباران کردند، فریادها و داد و فغان ها سر دادند و تمام حربه هایشان را به کار بستند تا آنچه را که دیپلمات های هسته ای کشورمان پس از ۲۴ ماه به دست آوردند، تخریب نمایند، و آنقدر داد سخن دادند تا صدای عباس عراقچی را
در آوردند و وی در پاسخ به آنها گفت :« اگر اهانت کنید ، جواب می دهم» و همچنین محمد حسن ابوترابی، نائب رئیس مجلس نیز در واکنش به این
هجمه ها اظهار داشت:« تیم مذاکره کننده را به توپ می بندید و
نمی گذارید صحبت کنیم» و اما چند روز بعد همین آقایان حاضردر کمیسیون ویژه بررسی برجام در حالی که لبخندی برلبانشان نشسته است و مهر سکوت بر لبانشان زده اند، نظاره گر دفاعیات یکی از دوستانشان بودند که زمانی بر مسند قدرت نشسته بود و نتوانسته بود دستاوردی چون برجام که نظر مثبت تمامی سران و بزرگان نظام را به خود جلب کرده است، به دست بیاورد، اکنون برای توجیه عملکرد خود و تخریب برجام به هر دستاویزی متصل می شود.
تایید بزرگان نظام، تخریب جلیلی!
روز گذشته صدا و سیما جلسه اخیر کمیسیون برجام را با حضور سعید جلیلی، رئیس سابق تیم مذاکره کننده هسته ای مان پخش نمود که در آن جلیلی دو کار مهم را انجام داد: ابتدا تخریب برجام و سپس تقدیر و تشکر از عملکرد خود!
رئیس سابق تیم مذاکره کننده هسته ای در این جلسه گفته است: «در برخی موارد توافق، تحقیر نظام اتفاق افتاده است.» این در حالی است که تمامی بزرگان و چهره های شاخص نظام و مراجع عظام بارها اعلام کرده اند که « مذاکره کنندگان در این مذاکرات خوب ظاهر شده اند» و «برجام نقاط قوت فراوان دارد» !
سعید جلیلی در ادامه اضافه کرده است: مسئله مذاکرات در تاریخ انقلاب و کشور فرصت جدیدی را رقم زد، افتخار می‌کنیم با عزت، امنیت و پیشرفت اینکار صورت گرفته است و امیدواریم کار به گونه‌ای تداوم یابد که در راستای برکت انقلاب صورت گیرد.
وی با تاکید بر اینکه موضوع هسته‌ای فراتر از هسته‌ای و جناحی است، عنوان کرد: با توجه به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری مجلس افتخاری پیدا کرده است که در موضوع هسته ای مشارکت جدی داشته باشد و مباحث و وظیفه خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.
رئیس سابق تیم مذاکره کننده هسته‌ای تاکید کرد: گفته می‌شود که در این مذاکرات داد و ستدی صورت گرفته بنابراین باید دید توازنی بین
داد و ستدها صورت گرفته است یا خیر. اگر به هر دلیلی تنازلی رخ داده باید دید در بحث نظارت ها و محدودیت‌ها چه اتفاقی رخ داده است.
جلیلی اظهار داشت: تحریم‌ها و قطعنامه دو شاخص بسیار مهم برای بررسی عملکرد مذاکرات است. هر چه نظارت افزایش یافته است باید دید در مقابل چه اتفاقی در خصوص لغو تحریم‌ها صورت گرفته است. همین مسئله در لغو قطعنامه‌ها نیز می تواند شاخص مهمی باشد.
دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی گفت: باید بررسی شود که دوستان ما در دولت یازدهم با چه داشته هایی از گذشته وارد مذاکرات شدند.بنابراین اکنون داشته های تیم مذاکره کنند در زمان تحویل پرونده به آنها را عنوان خواهم کرد.
وی تاکید کرد: با ارزیابی این داشته ها و نتیجه حاصل شده می توان عملکرد تیم مذاکره کننده هسته ای را ارزیابی کرد، چون همانطور که می دانید اگر توانسته باشند مولفه ها و داشته ها را حفظ کنند، کار خوبی صورت گرفته است، اگر باعث ارتقای داشته ها شده باشند، می توان اذعان داشت، عملکرد خیلی خوبی رقم خورد اما اگر داشته های ما کاهش یافته باشد، ارزیابی دیگر صورت خواهد گرفت.
رییس تیم مذاکره کننده قبلی تاکید کرد: دشمن همچنین از اینکه
تحریم ها مانع پیشرفت هسته ای ایران شود نا امید شد و می دانست با
تحریم ها نمی تواند مانع سرعت پیشرفت هسته ای ایران شود. مصادیق اقدامات آنها برای کند کردن سرعت پیشرفت هسته ای حذف فیزیکی، خراب کاری و غیره بود که نتوانستند با این کارها سرعت قطار هسته ای ایران را کاهش دهند. رییس تیم مذاکره کننده قبلی اظهار داشت: دشمن نیز از فتنه ۸۸ نا امید شد و با ثبات سیاسی و حماسه سیاسی در انتخابات سال ۹۲ مواجه شد. این موضوع یکی از بحث های مهم بود، چرا که کشور در شرایط ثبات سیاسی و اقتدار قرار داشت و مردم با شور و شوق در انتخابات مشارکت کردند و به تعبیر حضرت آقا حماسه سیاسی شکل گرفت.
جلیلی گفت: مسائل غیرمتعارف را در توافق پذیرفته ایم.
مهر سکوت بر لبان دلواپسان کمیسیون!
در این جلسه هیچ صدایی حتی از دیوارهای اتاق میزگرد بیرون نیامد به جز صدای ابوترابی که پس از اعتراض به سخنان جلیلی با واکنش تند زاکانی مواجه شد. علیرضا زاکانی، از جدی ترین مخالفان برجام که اتفاقا رئیس این کمیسیون نیز است، حتی پرسیدن یک سوال از جلیلی را هم برنتابید و خطاب به وی گفت: «شما دارید به جمع توهین می کنید».
نائب رئیس مجلس در ادامه گفت: «من فقط می خواستم تحلیلم را ارائه دهم که نگذاشتید.»
چرا جلیلی در زمان هدایت مذاکرات ،پاسخگونبود
در همین راستا یک عضو کمیسیون ویژه رسیدگی به برجام از طرح سوال برخی نمایندگان از سعید جلیلی درباره عدم ارائه گزارش به مجلس در زمان هدایت مذاکرات و پاسخ‌های وی به این سوال خبر داد.
غلامرضا تاجگردون در گفتگو با ایسنا درباره دعوت از سعید جلیلی به جلسات کمیسیون برجام گفت: اینکه ما از ایشان اطلاعات بگیریم اشکالی ندارد و دست ما هم بسته نیست. برخی دوستان هم مکرر می‌گفتند که آقای جلیلی حرف‌هایی دارند که باید بزنند، اما یکی از سوالات جدی از ایشان این بود که چرا در زمانی که خودتان مذاکرات را هدایت می‌کردید یک بار هم به مجلس نیامدید گزارش بدهید. ایشان می‌گفت من یک بار آمدم و بعد
از آن از من نخواستند.
وی اضافه کرد: نمایندگانی که در دوره هشتم نیز نماینده بودند در این باره چیزی را می‌گفتند که هیچ توجیهی نداشت. آنها می‌گفتند آن زمان که ایشان مذاکره می‌کرد ما حساس نبودیم بلکه مملکت روی چیزهای دیگری مثل انتخابات ۸۸ حساس بود. در حالی که به نظر من یک اشتباه استراتژیک اتفاق افتاده است و الان باید از نمایندگان آن دوره سوال شود که چرا آن موقع این سوالات را مطرح نمی‌کردید. آیا واقعاً مسئله هسته‌ای این‌قدر بی‌اهمیت بود که حتی یک بار هم از آقای جلیلی نخواستید به مجلس بیاید.
نماینده مردم گچساران در مجلس در عین حال گفت: البته آقای بروجردی به عنوان رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید می‌کند که ‌آقای جلیلی خودشان در مجلس حضور پیدا نمی‌کردند و تمایلی به حضور نداشتند اما آقای جلیلی می‌گوید به من نمی‌گفتند به مجلس بیایم. دوستان نماینده‌ای که در دوره هشتم بودند هم می‌گویند مسئله هسته‌ای برایمان اولویت نداشت و اولویت چیز دیگری بوده است.
این نماینده اصلاح‌طلب مجلس خاطرنشان کرد: شاید اگر واقعاً مجلس در آن زمان دخالت می‌کرد و حساسیتی که الان دارد را آن موقع مطرح می‌کرد خیلی از ابهامات وجود نداشت و خیلی از گرفتاری‌ها به وجود نمی‌آمد. اما آنچه اکنون واقعیت است این است که آقای جلیلی در حال حاضر منتقد جدی هستند و اگرچه انتظار نمی‌رفت که ایشان برخی صحبت‌ها را مطرح کنند، اما دلسوزانه نکاتی را مطرح کردند و خوب شد که این حرف‌ها را زدند که آقایان (تیم فعلی مذاکره کننده) به آن پاسخ بدهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.