اتریش: رفتار مجارستان شبیه نازی‌هاست
کد خبر : 37294۲۲ | تاریخ انتشار : شهریور ۲۲ام, ۱۳۹۴ | ساعت انتشار : ۱۰:۰۵:۲۸ ق.ظ

اتریش: رفتار مجارستان شبیه نازی‌هاست

ورنر فایمن در انتقادی کم‌سابقه همتای مجار خود را به اعمال سیاست‌هایی مشابه دوران آلمان نازی متهم کرده است. او خواهان تعیین مجازات مالی برای اعضایی از اتحادیه اروپا شده که حاضر به پذیرش پناهجو نیستند.

به گزارش دویچه وله، ورنر فایمن، صدراعظم اتریش برخورد سخت ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان با پناهجویان را با سیاست‌های نژادپرستانه حکومت نازی‌ها مقایسه کرد. فایمان در مصاحبه‌ای با مجله اشپیگل گفته است: «سیاستی که پناهجویان را با این باور به درون قطار می‌چپاند تا آنها را از خود دور کند یادآور دورانی سیاه از تاریخ قاره ما است.»

به عقیده صدراعظم اتریش دیدگاهی که بهره‌مندی انسان‌ها از حقوق بشر را به تابعی از مذهب آنها بدل می‌کند غیرقابل تحمل است. او اوربان را متهم کرد که در قبال پناهجویان سیاستی مبتنی بر امتناع و بازدارندگی را دنبال می‌کند.

مجارستان در ابتدای بحران پناهجویی اعلام کرد که تنها ۲۰۰ پناهجو را خواهد پذیرفت به شرطی که مسیحی باشند.

اظهارات فایمن جزء تندترین اظهارات یک رهبر اتحادیه اروپا نسبت به رهبری دیگر در این اتحادیه است و کم‌سابقه تلقی می‌شود.

همکاری مجارستان با آلمان نازی در نابودی یهودیان و مخالفان (هولوکاست) جزئی از تاریخ سیاه این کشور به شمار می‌رود. پس از آن که ارتش نازی در مارس ۱۹۴۴ مجارستان را به اشغال خود درآورد در همکاری فعال با مقام‌های محلی صدها هزار یهودی مجار را به آشویتس فرستاد تا در اردوگاه‌های مرگ یا کوره‌های آدم‌سوزی از بین برده شوند. تصاویر مربوط به خانواده‌های یهودی که در بوداپست جمع‌آوری شده‌اند و در برابر چشم رهگذران از خیابان‌ها عبور داده می‌شوند تا به ایستگاه‌های راه‌آهن برسند و از آنجا به اردوگاه‌های مرگ اعزام شوند همچنان بخشی از خاطرات جمعی مربوط به هولوکاست را تشکیل می‌دهند.

تعیین جریمه برای “عدم همبستگی”
فایمن در بحث مربوط به سیاست پناهجوپذیری پیشنهاد کرد که کشورهای اروپای شرقی به دلیل امتناع و عدم انعطافشان در پذیرش پناهجو جریمه شوند.

از نظر او تصمیم مربوط به سهمیه‌بندی پناهجویان میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌تواند در شورای این اتحادیه با اکثریت کیفی به تصویب برسد و نیازی به اجماع نداشته باشد. فایمان پیشنهاد کرد که مخالفان این سهمیه‌بندی و از جمله کشورهای اروپای شرقی مشمول مجازات‌های مالی شوند و مثلا کمک صندوق مربوط به نوسازی ساختارها به آنها، محدود شود.

در بحران کنونی پناهجویان، کشورهای اروپای شرقی مانع و مخالف تصمیم‌گیری جهت سهمیه‌بندی برای پذیرش آنها هستند. جان-کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا طرحی را ارائه کرده که ۱۶۰ هزار پناهجوی مستقر در یونان و ایتالیا و مجارستان میان ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا تقسیم می‌شوند.
بیشتر بخوانید: تلاش آلمان برای جلب همکاری اروپای شرقی در بحران پناهجویان

سهم هر کشور از این عده به قدرت اقتصادی، جمعیت، میزان بیکاری و نیز شمار مهاجرانی که تا کنون پذیرفته ‌است بستگی دارد. این طرح قرار است در اجلاس روز دوشنبه (۱۴ سپتامبر/ ۲۳ شهریور) وزرای کشور اتحادیه اروپا بررسی و تصویب شود. تصویب طرح در این اجلاس صرفا به اکثریت کیفی نیاز خواهد داشت. اکثریت کیفی زمانی حاصل می‌شود که ۵۵ درصد کشورهای عضو که در عین حال ۶۵ درصد جمعیت اتحادیه اروپا را در خود جای داده باشند به طرح رای بدهند. شکست احتمالی طرح در این اجلاس بررسی و تصویب آن را به اجلاس رهبران واگذار خواهد کرد.

مذاکرات فرانک-والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان با همتایان خود از چک، اسلواکی، مجارستان و لهستان در روز جمعه برای متقاعدکردن آنها به پذیرش سهمی از پناهجویان بی‌نتیجه ماند.این در حالی است که آلمان در دو روز آخر هفته (شنبه و یکشنبه/ ۱۲ و ۱۳ سپتامبر) انتظار ورود ۴۰ هزار پناهجوی دیگر را می‌کشد و برای ساماندهی آنها ارتش را نیز به حال آماده‌باش درآورده است.
همزمان با مصاحبه صدراعظم اتریش، ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان نیز در مصاحبه‌ای با یک نشریه دیگر آلمان نظرات خود را در باره شیوه‌های حل بحران پناهجویی بازگفته است. او از طرحی صبحت کرده که در اجلاس آتی رهبران اتحادیه اروپا ارائه خواهد کرد و به موجب آن پناهجویان باید به همان کشورهایی بازگردانده شوند که آز آنها آمده‌اند.

اوربان در مصاحبه با روزنامه آلمانی “بیلد” دیدگاه خود در باره پناهجویان را این گونه بیان کرده است: «بسیاری از پناهجویان برای ایمنی و امنیت به اروپا نمی‌آیند، بلکه به دنبال زندگی بهتری از آنچه در اقامتگاه‌های پناهندگی در مناطق امن (در ترکیه، اردن و لبنان) داشته‌اند هستند. حق بینادینی برای یک زندگی بهتر وجود ندارد، بلکه تنها حق زیستن در امنیت یا بهره‌مندی از ارج و کرامت انسانی مطرح است.»

اوربان گفته است در طرحی که ارائه خواهد کرد کشورهای همسایه سوریه سه میلیارد کمک مالی دریافت می‌کنند تا شرایط بهتری را برای زیست پناهجویان ایجاد کنند و مانع حرکت آنها به سوی اروپا شوند.

در همین حال اعلام شده است که امروز شنبه در شماری از شهرهای بزرگ اروپا مانند لندن، پاریس، برلین و مادرید ده‌ها هزار نفر ازهواداران پذیرش پناهجویان به خیابان‌ها خواهند آمد. تظاهرات مشابهی هم در لهستان، چک و اسلواکی برپا خواهد شد که در آنها خواست متضادی مطرح می‌شود: عدم پذیرش پناهجویان.

 

منبع: فرارو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.